image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Ku wolnej Polsce

II Rajd im. W.F...
II Rajd im. W.Felczaka II Rajd im. W.Felczaka
W dniu dzisiejszym już  po raz drugi uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w Rajdzie im. Wacława Felczaka  „Ku wolnej Polsce”, którego celem jest zaangażowanie a zarazem zaciekawienie młodzieży historią oraz skupienie uczniów z terenów Podhala i Orawy, wokół wyjątkowo ciekawego tematu z naszej wspólnej historii, jaką tworzą kurierzy, którzy w czasie II wojny światowej utrzymywali łączność pomiędzy okupowaną Polską a Rządem Rzeczypospolitej na uchodźstwie. 
 
Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej w naszej szkole, gdzie wszystkich zebranych powitała pani Dyrektor Danuta Siarka a następnie głos zabrał  Konsul Generalny Węgier Pan Tibor Gerencsér. 
Po odprawie wszystkich grup rajdowych wyruszono  w drogę do "Kopców Granicznych": Raba Wyżna- Bukowina-Harkabuz. Na miejscu uczestnicy mogli usłyszeć historię Szlaku Kurierskiego „Szkoła” przedstawioną  przez dr Wojciecha Frazika z Instytutu Pamięci Narodowej, następnie Pan Konsul oraz inne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem poświęconym Kurierom i Emisariuszom. Na zakończenie przedstawiono rekonstrukcję historyczną przeprowadzania płk. Augusta Fieldorfa Nila przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcyjną „Błyskawica”. 
 
Karolina Pawlak

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj42
Wizyt w tym tygodniu139
Wizyt w tym miesiącu1595
Łącznie wizyt125315

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu