image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Kany sie podziały starodowne casy?

Dzień Orawski
Dzień Orawski Dzień Orawski

Podczas dzisiejszego "Święta orawskiego" uczniowie klas starszych pod kierunkiem pani Moniki Lichosyt oraz pani Karoliny Pawlak przypomnieli czasy swoich dziadków i pradziadków. Pokazali, jak dawniej na Orawie wyglądała praca w polu, zwłaszcza w okresie sianokosów. Na szkolnej scenie pojawiło się mnóstwo regionalnych rekwizytów, zapachniało też prawdziwym sianem, a przygotowana scenografia pozwoliła wszystkim odbyć podróż w czasie. Młodzi aktorzy ubrani w piękne orawskie stroje wspaniale posługiwali się również orawską gwarą, śpiewali przyśpiewki, pokazując, że pielęgnują mowę swoich przodków oraz podtrzymują regionalną tradycję.

Naszych wychowanków, którzy imponująco się dziś zaprezentowali, oklaskiwały panie ze Stowarzyszenia "Orawianki" i Koła Gospodyń Wiejskich, pani Anna Łaciak - dyrektor Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce, rodzice, dziadkowie oraz nauczyciele. Po przedstawieniu na zaproszonych gości czekały orawskie specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz Radę Rodziców.

Tradycja jest pomostem między przeszłością i teraźniejszością. Dbajmy więc, by była przekazywana z pokolenia na pokolenie.  W dzisiejszych czasach to nasze wspólne wyzwanie.

                                                                                                         Justyna Mazurkiewicz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj25
Wczoraj44
Wizyt w tym tygodniu25
Wizyt w tym miesiącu970
Łącznie wizyt134041

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu