image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Wycieczka niepodległościowa

Wycieczka niepo...
Wycieczka niepodległościowa Wycieczka niepodległościowa

Z okazji zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wybraliśmy się do Krakowa, by lepiej poznać postać Józefa Piłsudskiego - twórcy niepodległego państwa polskiego. Naszą podróż śladami bohaterów walczących o wolność Ojczyzny rozpoczęliśmy od obejrzenia poruszającego spektaklu w Teatrze Współczesnym. Wzruszająca adaptacja "Kamieni na szaniec" A. Kamieńskiego stała się dla nas wspaniałą lekcją patriotyzmu, honoru i przyjaźni. Zaraz po niej udaliśmy się na Wawel, by złożyć bukiety biało - czerwonych kwiatów na sarkofagu Marszałka Piłsudskiego oraz naszych patronów - Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie przyszedł czas na chwilę wesołej i beztroskiej zabawy w parku Jordana, który jest jednym z najbardziej znanych i lubianych miejsc rekreacji w Krakowie. Oprócz licznych atrakcji znaleźliśmy w nim alejki, przy których stoją popiersia wybitnych Polaków. Ważnym punktem naszej wycieczki był jesienny spacer Laskiem Wolskim na największy kopiec w Polsce usypany na cześć Marszałka na wzgórzu Sowiniec (358m n.p.m.). Jest on pomnikiem walki naszego narodu o niepodległość. Krakowianie nazywają go również Kopcem Wolności i Mogiłą Mogił, gdyż w kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy. Z jego szczytu podziwialiśmy panoramę królewskiego Krakowa oraz port lotniczy Balice.

Wycieczka zorganizowana przez panią Justynę Mazurkiewicz była bardzo pouczająca, pełna niezapomnianych wrażeń. Łączyła treści edukacji polonistycznej, historycznej, a przede wszystkim patriotycznej. 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj11
Wczoraj18
Wizyt w tym tygodniu83
Wizyt w tym miesiącu372
Łącznie wizyt47455

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu