image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytan...
Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie

5 września Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie "Balladyny". W Ogrodzie Saskim w Warszawie dzieło Juliusza Słowackiego czytało kilkudziesięciu aktorów. Zwracając uwagę na uniwersalizm jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu, Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, iż "Balladyna" to lektura szkolna i zachęcał również młodzież do wspólnego czytania. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, siódmoklasiści w plenerze i w sali gimnastycznej czytali z podziałem na role utwór Juliusza Słowackiego, śledząc tragiczne losy tytułowej bohaterki. 
Udział naszych uczniów w tej jakże pięknej akcji był nie tylko promocją czytelnictwa, ale także okazją do poznania klasyki literatury polskiej. Oto kilka znanych cytatów z "Balladyny":

Jaki wybór trudny! Starsza jak śniegi - u tej warkocz cudny, niby listkami brzoza przyodziana; Ta z alabastrów - a ta zaś różana. Ta ma pod rzęsą węgle, a ta fiołki.

Obie kocha pan. Obie wzięły dzban. Która więcej malin zbierze, tę za żonę pan wybierze.

Natura zbrodnią pogwałcona mścić się będzie. 

Król - kobieta piorunem boskim zastrzelony. Zamiast w koronacyjne, bić w pogrzebu dzwony!

Licznik odwiedzin

Dzisiaj5
Wczoraj56
Wizyt w tym tygodniu61
Wizyt w tym miesiącu999
Łącznie wizyt69705

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu