image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

WITAJ MAJ, 3 MAJ! DLA POLAKÓW BŁOGI RAJ!

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - KGZW

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszamy Was po raz drugi na Zamek Królewski w Warszawie, który przygotował szereg wydarzeń upamiętniających to doniosłe, historyczne wydarzenie. Odbędą się wykłady online z cyklu "Wielcy ludzie majowej konstytucji", będzie można również obejrzeć film "Sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791". Uroczyste spotkanie inaugurujące obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja można śledzić pod wskazanym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=cZlf8E-QryU&t=526s . Ponadto na elewacji zamku zostanie wyświetlona okolicznościowa iluminacja, a z okazji Dnia Flagi RP (2 maja) odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Ciekawą interaktywną prezentację na temat pierwszej nowoczesnej ustawy zasadniczej w Europie i drugiej na świecie przygotowało także Polskie Radio 24:https://www.polskieradio24.pl/402?fbclid=IwAR0VMlzh3ybxwqdP8HB5RMnWFZKpuLO3lqU-dFQMk0Pg6O31rknUiGp9rBs. Pod tym adresem oprócz słuchowiska znajdziemy rękopis konstytucji majowej, film edukacyjny oraz historyczne obrazy. 

Pamiętajmy, że pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, którzy za wszelką cenę chcieli ratować pogrążoną w chaosie Rzeczpospolitą. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków Konstytucja 3 Maja stała się symbolem naprawy swojego kraju.

                                                                                          Justyna Mazurkiewicz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj58
Wczoraj29
Wizyt w tym tygodniu58
Wizyt w tym miesiącu507
Łącznie wizyt80209

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu