image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Na szlaku polskich uzdrowisk

Wycieczka do Kr...
Wycieczka do Krynicy Zdrój Wycieczka do Krynicy Zdrój

W dniach 9-10 czerwca uczniowie klas V-VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce szlakiem karpackich uzdrowisk. Pierwszy niezwykle intensywny dzień spędzili w Krynicy-Zdroju - zwanej perłą polskich uzdrowisk. Poznawanie miasta i jego okolic rozpoczęli od wjazdu kolejką krzesełkową na szczyt Słotwiny Arena. Stamtąd udali się na drewnianą wieżę widokową z ponad kilometrową ścieżką w koronach drzew. Trzeba przyznać, że z wysokości prawie pięćdziesięciu metrów rozciągały się z niej niesamowite widoki.

Następnie wychowankowie odwiedzili jedną z najstarszych pijalni zdrojowych, gdzie degustowali wody mineralne, którymi w przeszłości reperowali swoje zdrowie wielcy Polacy: H. Sienkiewicz, J. Matejko czy J. Kiepura. Po krzepiącym obiedzie uczniowie udali się na Górę Parkową, skąd podziwiali przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Wreszcie przyszedł czas na odpoczynek. W ośrodku "Piramida" miłośnicy wodnego szaleństwa poszli na basen, gdzie korzystali także z sauny oraz jacuzzi. Mimo zmęczenia wszyscy wybrali się jeszcze na wieczorny spacer po Krynicy, podziwiając pięknie podświetlone zabytkowe wille i fontanny.

Nazajutrz w drodze do Muszyny uczestnicy wycieczki zatrzymali się w cerkwi łemkowskiej św. Jakuba w Powroźniku. Znajduje się ona na szlaku architektury drewnianej Małopolski. Spotkanie z jej przewodnikiem - prawdziwym pasjonatem świątyni i lokalnej historii - wywarło na zwiedzających niezapomniane wrażenie. Natomiast Muszyna-Zdrój, znana z bardzo bogatej w minerały wody Muszynianki, zachwyciła Ogrodem Biblijnym oraz Ogrodami Sensorycznymi oferującymi doznania duchowe, relaks i silne wrażenia wzrokowe. Na rynku miasteczka nie sposób było pominąć lokalnej, bardzo klimatycznej kawiarni "Szarotki", którą odwiedzał pod koniec lat siedemdziesiątych E. Stachura. 

Podsumowując, pogoda dopisała, humory również, nie brakowało atrakcji ani mocnych wrażeń. Taka wycieczka na długo zostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj7
Wczoraj41
Wizyt w tym tygodniu230
Wizyt w tym miesiącu1031
Łącznie wizyt85956

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu