image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Poznaj Polskę

Poznaj Polskę
Poznaj Polskę Poznaj Polskę

Po raz drugi uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w rządowym projekcie "Poznaj Polskę", którego celem jest poznanie ojczystych miejsc pamięci oraz dziedzictwa kulturowego. Tym razem wychowankowie najpierw zwiedzali Górny Śląsk, gdzie odwiedzili zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Podziemna trasa turystyczna, surowe warunki korytarzy pozwalały poczuć klimat dawnej kopalni i wyobrazić sobie ciężką pracę braci górniczej. Jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich podziemna przeprawa łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejną atrakcją na śląskim szlaku turystycznym był skansen w Chorzowie znajdujący się nieopodal słynnego Stadionu Śląskiego. W tym malowniczo położonym etnograficznym parku uczniowie podziwiali zabytkowe, drewniane obiekty architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Niemałą atrakcją skansenu były zwierzęta swobodnie poruszające się wśród zwiedzających. Na wycieczkowej trasie nie mogło zabraknąć Radiostacji Gliwice oraz urzekającego niezwykłym klimatem górniczego osiedla Nikiszowiec.  

Kolejnym przystankiem były Wadowice - miasto Ojca Świętego. Odwiedziliśmy Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, poznając wiele nowych faktów z życia patrona naszej parafii. To interaktywne muzeum pozwoliło zarówno obejrzeć niezwykłe pamiątki, jak i posłuchać Papieża Polaka. W duchowej zadumie podróżnicy podążyli do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na szczycie góry Żar wznosi się Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oo. bernardynów. Polska Jerozolima - jak nazywane jest to cudowne miejsce - zachwyciła po raz kolejny wszystkich zwiedzających i zachęciła do pielgrzymowania słynnymi dróżkami kalwaryjskimi.

Polska jest piękna, a jej zabytki niezwykłe. Warto je odkrywać, podziwiać, fotografować! O tym przekonali się nasi uczniowie - uczestnicy kolejnej wycieczki dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dziękujemy firmie Beskidy Travel za jej organizację, a pani Justynie Mazurkiewicz, pani Monice Lichosyt oraz pani Agnieszce Rusnaczyk za opiekę nad wychowankami.

                                                                                                        Justyna Mazurkiewicz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj28
Wczoraj42
Wizyt w tym tygodniu155
Wizyt w tym miesiącu283
Łącznie wizyt94626

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu