image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Ekologicznie znaczy logicznie

I Powiatowy Kon...
I Powiatowy Konkurs Ekologiczny I Powiatowy Konkurs Ekologiczny

W Szkole Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu został zorganizowany I Powiatowy Konkurs Ekologiczny ,,Ekologicznie znaczy logicznie” pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Edwarda Siarki Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz form ochrony przyrody.
I etap konkursu odbył się 8 kwietnia 2022 r. i polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 31 pytań. W etapie szkolnym wzięło udział 106 uczniów z 18 szkół powiatu nowotarskiego.
9 maja w Szkole Podstawowej w Podsarniu spotkało się 24 uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w etapie szkolnym. Zostali serdecznie przywitani przez organizatorów piosenką ekologiczną wykonaną przez uczniów klasy 1. Swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Edward Siarka, który w krótkim przemówieniu zachęcał uczestników konkursu do dbania o środowisko.
Zwycięzcą konkursu został Mateusz Nikiel ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Rabie Wyżnej, uzyskując 57 punktów. Drugie miejsce uzyskał Michał Macioł a trzecie Martyna Gacek.
Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, poszerzenie ekologicznej wiedzy i nauka pożytecznego działania na rzecz ochrony środowiska, a także odczuwanie osobistej motywacji do ochrony przyrody.
Konkurs obejmował wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego biologii z uwzględnieniem tematyki związanej z formami ochrony przyrody na terenie powiatu nowotarskiego.

Poznaj Polskę

Poznaj Polskę
Poznaj Polskę Poznaj Polskę

Po raz drugi uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w rządowym projekcie "Poznaj Polskę", którego celem jest poznanie ojczystych miejsc pamięci oraz dziedzictwa kulturowego. Tym razem wychowankowie najpierw zwiedzali Górny Śląsk, gdzie odwiedzili zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Podziemna trasa turystyczna, surowe warunki korytarzy pozwalały poczuć klimat dawnej kopalni i wyobrazić sobie ciężką pracę braci górniczej. Jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich podziemna przeprawa łodziami w Sztolni Czarnego Pstrąga, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejną atrakcją na śląskim szlaku turystycznym był skansen w Chorzowie znajdujący się nieopodal słynnego Stadionu Śląskiego. W tym malowniczo położonym etnograficznym parku uczniowie podziwiali zabytkowe, drewniane obiekty architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Niemałą atrakcją skansenu były zwierzęta swobodnie poruszające się wśród zwiedzających. Na wycieczkowej trasie nie mogło zabraknąć Radiostacji Gliwice oraz urzekającego niezwykłym klimatem górniczego osiedla Nikiszowiec.  

Kolejnym przystankiem były Wadowice - miasto Ojca Świętego. Odwiedziliśmy Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, poznając wiele nowych faktów z życia patrona naszej parafii. To interaktywne muzeum pozwoliło zarówno obejrzeć niezwykłe pamiątki, jak i posłuchać Papieża Polaka. W duchowej zadumie podróżnicy podążyli do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na szczycie góry Żar wznosi się Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oo. bernardynów. Polska Jerozolima - jak nazywane jest to cudowne miejsce - zachwyciła po raz kolejny wszystkich zwiedzających i zachęciła do pielgrzymowania słynnymi dróżkami kalwaryjskimi.

Polska jest piękna, a jej zabytki niezwykłe. Warto je odkrywać, podziwiać, fotografować! O tym przekonali się nasi uczniowie - uczestnicy kolejnej wycieczki dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dziękujemy firmie Beskidy Travel za jej organizację, a pani Justynie Mazurkiewicz, pani Monice Lichosyt oraz pani Agnieszce Rusnaczyk za opiekę nad wychowankami.

                                                                                                        Justyna Mazurkiewicz

Śpiewająco dbam o środowisko!

   E49C6D34-0C26-4BB4-9DEE-21FDABD46450

Przed samymi świętami wielkanocnymi uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologiczno - muzycznym „ŚPIEWAJĄCO DBAM O PRZYRODĘ Z TEATREM KULTURESKA” mającym na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania ekologią i muzyką, a także pogłębienie świadomości ekologicznej młodego pokolenia poprzez uwrażliwienie ich na tematy ekologiczne. Zaśpiewana przez naszych pierwszoklasistów piosenka pt. “Natura to najlepszy dar” została wyróżniona przez komisję konkursową.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę w postaci dostępu do spektaklu ekologicznego on-line pt. „Skrzydlaty Odlot”. Zachęcamy do obejrzenia konkursowego występu naszych uczniów. 

                                                                                                                      Karolina Pawlak

37427DA1-7CF4-4242-BB39-4F36A1EE6399 

Przez krzyż do chwały!

Przez krzyż do ...
Przez krzyż do chwały! Przez krzyż do chwały!

Uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem pani Marii Czarny przygotowali montaż słowno - muzyczny, który przybliżył nas do głębszego, religijnego przeżywania Wielkanocy. Wychowankowie złożyli wszystkim życzenia zdrowych, pełnych nadziei i pokoju świąt Wielkiej Nocy. Na zakończenie poranka wielkanocnego z radosnym śpiewem wystąpiły dzieci z Oddziału Przedszkolnego, zapowiadając piosenką świąteczne, rodzinne śniadanie. Wesoły nastrój udzielił się wszystkim, a zwłaszcza uczestnikom konkursu na najładniejszego "Baranka wielkanocnego", którzy z rąk pani dyrektor oraz organizatorów otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody. Trzeba przyznać, że świąteczne baranki były niezwykle pomysłowe i okazałe.

Po uroczystości uczniowie klas starszych uczcili pamięć patronów naszej szkoły oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, składając kwiaty oraz zapalając znicze przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej to tragiczne w dziejach naszego narodu wydarzenie. 10 kwietnia minęło już od niego dwanaście lat ... 

                                                                                                         Justyna Mazurkiewicz

Wzrastamy poprzez pomoc innym

Wzrastamy poprz...
Wzrastamy poprzez pomoc innym Wzrastamy poprzez pomoc innym

Wiedzą o tym dobrze wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, którzy w Wielki Wtorek wraz ze swoimi opiekunkami pojechali do Sióstr Albertynek w Krakowie, by pomóc im w przygotowywaniu wielkanocnych paczek dla bezdomnych. Praca paliła się naszym uczniom w rękach, a dzięki świetnej organizacji szybko poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Spakowali ponad 150 upominków, a zadowolone z ich pomocy siostry serdecznie ugościły wolontariuszy, którzy przywieźli ze sobą również kosmetyki uzbierane w wielu orawskich szkołach w ramach akcji "Z miłości do innych". Spełnieni, uśmiechnięci wolontariusze, w pełni przekonani, że pożytecznie spędzili swój czas, udali się na spacer wzdłuż Wisły, a po nim do kina.

Miło mieć świadomość, że pomagając potrzebującym, można sprawić, by ich święta były radośniejsze.

                                                                                                           Justyna Mazurkiewicz

Witaj wiosno!

Wiosenny plecak
Wiosenny plecak Wiosenny plecak

21 marca jak co roku uczniowie klas I- III uroczyście przywitali wiosnę. Chcąc przepędzić zimę, wspólnie i głośno zaśpiewali kilka piosenek o wiośnie. Następnie przy nastrojowej muzyce Vivaldiego zaprezentowali wiosenną modę i ciekawe pomysły - sposoby zapakowania swoich książek i przyborów szkolnych - w dniu bez plecaka. 
Pod czujnym okiem wychowawców uczniowie dzielnie radzili sobie z rozwiązywaniem rebusów, zagadek, krzyżówek oraz przysłów o tematyce wiosennej. Następnie wykonywały kolorowy portret Pani Wiosny.
Kolejnym punktem tego dnia był spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte z bukietami bazi w dłoniach – znalazły WIOSNĘ!

                                                                                                            Jadwiga Tempka

I Powiatowy Konkurs Ekologiczny

"Ekologicznie znaczy logicznie"

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...
 

OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

IMG-20220329-WA0000 IMG-20220329-WA0005  IMG-20220329-WA0004

   Nasi uczniowie po raz kolejny nie zawiedli i godnie reprezentowali szkołę oraz OSP w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który w tym roku odbył się w Rabie Wyżnej. Przez gąszcz trudnych pytań i zagadnień z wiedzy pożarniczej pomogła przebrnąć naszym wychowankom pani Monika Lichosyt, która zaznajomiła uczniów między innymi z przepisami przeciwpożarowymi oraz zasadami zachowania na wypadek pożaru.

Zwycięzcą I etapu OTWP został Jakub Jędraszczak, który tym samym będzie reprezentował naszą gminę na szczeblu powiatowym. III miejsce w gminnych eliminacjach po pasjonującej dogrywce zajęła Patrycja Rapacz. W turnieju wzięły również udział uczennice klasy IV i VI: Maja Jędraszczak, Larysa Strzelecka, Alicja Rapacz i Natalia Makuch.

Uczestnikom konkursu za zaprezentowaną wiedzę, a nauczycielom oraz strażakom za trud włożony w przygotowania podopiecznych osobiście podziękował i wręczył nagrody wójt  gminy Raba Wyżna pan Andrzej Dziwisz. Gratulujemy tak wspaniałego sukcesu naszym reprezentantom oraz pani Monice. Trzymamy kciuki za kolejne etapy.

                                                                                                       Justyna Mazurkiewicz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj25
Wczoraj46
Wizyt w tym tygodniu71
Wizyt w tym miesiącu718
Łącznie wizyt92452

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu