image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Międzynarodowy sukces naszej uczennicy

482912c5-f6e1-4140-80c9-b53cd43518d3

 bfd2916b-66c7-4ca2-962e-0d0aec7f96e4 ec2be46d-20c9-42eb-99a5-92d626a8c84b fb32ee92-23c1-4836-9374-e7e8148b86fd  

    Pod koniec listopada w czeskiej miejscowości Uście nad Łabą odbył się 52. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Virtuosi per musica di pianoforte". Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły Amelia Wilgierz, słuchaczka Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej Ist. Czwartoklasistka  przystąpiła do muzycznej rywalizacji wraz z kilkudziesięcioma uczestnikami z trzynastu krajów. Amelka wspaniale zagrała utwory J.S.Bacha oraz F. Chopina, zdobywając III miejsce w tym prestiżowym konkursie. Gratulujemy naszej uzdolnionej koleżance, życzymy jej dalszych sukcesów oraz realizacji kolejnych ambitnych celów artystycznych. 

Jesienne kompozycje

Barwy Jesieni
Barwy Jesieni Barwy Jesieni

     Uczestnicy konkursu "Barwy jesieni" jak co roku zaskoczyli jury niezwykle oryginalnymi, barwnymi kompozycjami. Wymagały one z pewnością ogromnego nakładu pracy całej rodziny. Pomysłowe rysunki i ciekawe prace przestrzenne wykonano z różnych darów jesieni. Bijemy wielkie brawa wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie. Podziękowania składamy również wieloletniej organizatorce "Barw jesieni" pani Ewie Żądlak.

Trzeba być dobrym jak chleb

Trzeba być dobr...
Trzeba być dobrym jak chleb Trzeba być dobrym jak chleb

Wczoraj gościliśmy siostrę Teresę ze Zgromadzenia Zakonnego Albertynek, którą zaprosiła do szkoły pani Karolina Pawlak. Nasz sympatyczny gość spotkał się z nami, by przybliżyć postać św. Brata Alberta, opowiedzieć o działalności Sióstr Albertynek niosących pomoc ubogim i cierpiącym, a przede wszystkim zachęcić nas do udziału w charytatywnej akcji "Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych".
Spotkanie z siostrą Teresą Pawlak było budującym świadectwem miłości oraz służby Bogu i bliźnim. Wspólnie śpiewaliśmy o potrzebie bycia dobrym. Dzięki siostrze Teresie w szkole zapachniało chlebem, którym wszyscy podzieliliśmy się z radością. Co zapamiętamy z dzisiejszej katechezy? Z pewnością wszystkim zapadły głęboko w serce słowa św. Brata Alberta: "Trzeba być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny".

                                                                                

Jedzmy zdrowo i kolorowo!

Jedzmy zdrowo i...
Jedzmy zdrowo i kolorowo! Jedzmy zdrowo i kolorowo!

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania skłonił nas nie tylko do refleksji nad tym, co spożywamy na co dzień, ale przede wszystkim do konkretnego działania. Nasi wychowawcy zadbali, byśmy w tym dniu nauczyli się przygotowywać zdrowe, zbilansowane posiłki pełne witamin i minerałów. Przekonywali nas, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka wielu chorób cywilizacyjnych. 

Cały dzień roznosił się po szkole zapach świeżych warzyw i owoców, a my, od najmłodszego do najstarszego, z ogromnym przejęciem przystąpiliśmy do akcji "Dzieciaki, jedzcie zdrowo i kolorowo!". Wykonane przez nas pyszne sałatki warzywne oraz owocowe, zdrowe szaszłyki, koktajle, owocowe musy i świeżo wyciskane soki cieszyły oko, a szczególnie nasze podniebienia. Mieliśmy okazję popróbować dań niezwykłych, przepysznych i zdrowych. Zrozumieliśmy, że przygotowanie zbilansowanego posiłku nie jest wcale czasochłonne ani trudne.
Wszystkim podobał się dzisiejszy dzień. Wracaliśmy do domów pełni energii w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. A jutro, miejmy nadzieję, każdy zamelduje się w szkole ze zdrową kanapką oraz porcją warzyw i owoców.

Polska - moja Ojczyzna!

Polska - moja O...
Polska - moja Ojczyzna! Polska - moja Ojczyzna!

Uczniowie klas 0-V wzięli udział w drugiej edycji projektu "Polska - moja Ojczyzna!", dzięki któremu utrwalili wiadomości o symbolach narodowych, odkryli, jakie skarby kryje Polska oraz poznali krótką historię Dywizjonu 303. Trzeba przyznać, że dzieci imponowały wiedzą o wielkich Polakach, świetnie pracowały z mapą.
    Na zakończenie spotkania odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa. Uczniowie, w mundurach pilotów sławnego na całym świecie Dywizjonu 303, z dumą pozowali do pamiątkowych fotografii. Otrzymali również dyplomy za aktywny udział w drugiej edycji programu edukacyjnego "Polska - moja Ojczyzna!".

Niepodległa od 101 lat!

Niepodległa od ...
Niepodległa od 101 lat! Niepodległa od 101 lat!
 

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziliśmy się na uroczystej akademii upamiętniającej to podniosłe wydarzenie historyczne. Uczniowie klas starszych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej, a ich występom towarzyszył śpiew żołnierskich pieśni, który był niezwykle wzruszającym momentem dzisiejszego świętowania. Podczas uroczystości wspominaliśmy również wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w zeszłym roku zaszczycił nas swoją obecnością podczas obchodów setnej rocznicy powrotu ziem orawskich do Polski.
Po zakończeniu akademii przemaszerowaliśmy ze sztandarem pod kościół parafialny, gdzie znajduje się pamiątkowy obelisk upamiętniający lokalnych bohaterów walczących o niepodległość naszej ojczyzny. Tam o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy uroczyście "Mazurka Dąbrowskiego", włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Złożyliśmy również pod pomnikiem kwiaty i zapaliliśmy znicze, oddając cześć zasłużonym bojownikom Orawy z Podsarnia i z Harkabuza.

Ślubowali uroczyście

Ślubowanie pier...
Ślubowanie pierwszoklasistów Ślubowanie pierwszoklasistów

28 października do grona szkolnej społeczności zostali włączeni uczniowie klasy pierwszej. W uroczystości ślubowania uczestniczyli rodzice, nauczyciele oraz cała brać uczniowska. Na początku pierwszaki pięknie się przedstawiły, a także zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po wspaniałym występie, który wywołał burzę gromkich braw, nadszedł czas na złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Danuta Siarka symbolicznym ołówkiem pasowała dzieci na uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu. Na zakończenie uroczystości, którą przygotowała pani Karolina Pawlak, pierwszoklasiści otrzymali od swoich rodziców prezenty, a potem z gracją pozowali do pamiątkowych zdjęć. 

W tym samym dniu uczciliśmy pamięć wielkiego rodaka, patrona naszej parafii - św. Jana Pawła II. Postać Papieża Polaka przybliżył nam montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów klasy piątej i szóstej. Ze szkolnej sceny padło wiele ciepłych słów o Ojcu Świętym, jego duszpasterskiej posłudze, zamiłowaniu do sportu, wielkim sercu i miłości do ludzi. Organizatorzy Dnia Papieskiego - ks. Leszek Uroda oraz katecheta pan Bogusław Kulak wręczyli także nagrody uczestnikom konkursu wiedzy o życiu św. Jana Pawła II.

Kraków - Bochnia - Wiśnicz

 

Kraków - Bochni...
Kraków - Bochnia - Wiśnicz Kraków - Bochnia - Wiśnicz
Kraków - Bochni...
Kraków - Bochnia - Wiśnicz 2 Kraków - Bochnia - Wiśnicz 2
Kraków - Bochni...
Kraków - Bochnia - Wiśnicz 3 Kraków - Bochnia - Wiśnicz 3

Na takiej trasie odbyła się niedawno nasza dwudniowa wycieczka. Dzięki pani Justynie, pani Monice oraz pani Basi najpierw zobaczyliśmy wzruszający film pt. "Był sobie pies 2" w Cinema City Bonarka, a następnie udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń, gdzie poprzez zabawę zdobyliśmy cenną wiedzę przyrodniczą. Kulminacyjnym punktem wyjazdu było zwiedzanie kopalni soli w Bochni. Trasa turystyczna wzbogacona multimedialnymi ekspozycjami pozwoliła nam na podróż w czasie. Rozpoczęliśmy ją od niezapomnianego przejazdu podziemną kolejką, a naszą fascynującą przygodę zakończyliśmy w komorze Ważyn. Tam 250 metrów pod ziemią w niecodziennej scenerii korzystaliśmy z boiska sportowego oraz dyskotekowego parkietu. Zabawa była przednia i trwała prawie do północy. Zmęczeni, ale jakże zadowoleni udaliśmy się na spoczynek. Nasz sen nie trwał może zbyt długo, ale wyjątkowy mikroklimat kopalni sprawił, że na pewno był zdrowy.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się równie interesująco. Po opuszczeniu kopalni soli odwiedziliśmy Muzeum Motyli Arthropoda, w którym z zapartym tchem podziwialiśmy bogatą kolekcję wielobarwnych owadów. Ciekawe i pełne pasji opowieści właściciela ponad pięciu tysięcy okazów motyli sprawiły, że nie chciało nam się w ogóle opuszczać tego magicznego miejsca. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Wiśniczu, gdzie znajduje się drugi po Wawelu największy zamek w Małopolsce. Okazała budowla pięknie prezentowała się w jesiennej oprawie. Odbyliśmy tam niezwykły spacer podziemiami zwany "Trasą Nietoperza" i obejrzeliśmy wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.

Wycieczka była pełna wrażeń, a czas wspólnie spędzony na poznawaniu polskiej przyrody i historii bezcenny. Pozostaną po nim niezapomniane wspomnienia, a także wiele pamiątek i fotografii.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj62
Wczoraj51
Wizyt w tym tygodniu218
Wizyt w tym miesiącu251
Łącznie wizyt52312

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu