image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Wycieczka do Oświęcimia

Oświęcim
Oświęcim Oświęcim
21 września wczesnym rankiem uczniowie klasy ósmej pod opieką pani Dyrektor oraz pani Karoliny Pawlak wyruszyli wraz ze swoimi rówieśnikami z Podwilka na edukacyjną wycieczkę do Oświęcimia. Uczestnicy najpierw udali się do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Dawnego obozu nazistowskiego, który jest wstrząsającym świadectwem historii a zarazem obiektem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przyjeździe na miejsce sprawdzono wszystkim plecaki i telefony, po czym rozdano słuchawki i krótkofalówki, aby lepiej słyszeć przewodnika. Zwiedzanie rozpoczęto od przejścia  przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć Ścianę Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Pani przewodnik pokazała również pomieszczenie, w którym znajdowały się pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, talerze czy zdjęcia. Wychowankowie dowiedzieli się w jakich warunkach musieli żyć ludzie, którzy tam zostali zamknięci, zobaczyli księgę imion w której nazwiska zostały zapisane na dowód wiecznej pamięci.
"Auschwitz to nie jest Polska.
To kawałek niemieckiej skóry,
przetransplantowany, przyszyty do polskiego ciała,
do polskiego miasta.
Auschwitz to symbol zła, ale nie tylko symbol.
Tam zamordowano więcej niż milion ludzi."
Ósmoklasiści udali się też do Brzezinki -obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Jest to miejsce, do którego ludzi przywożono pociągami. Za warstwą drzew ukryte były pomieszczenia gazowe, w których zabijano ludzi, a następnie palono ich ciała na stosie.  Podczas zwiedzania wszyscy chodzili w ciszy i skupieniu, a jednocześnie w poczuciu niezrozumienia… Jak można było bez zmrużenia oka zamordować tak wielu bezbronnych i nieświadomych niebezpieczeństwa ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w nieodpowiednim czasie… Jak człowiek- człowiekowi mógł zgotować taki los? 
Podsumowując warto odwołać się do przejmujących słów zapisanych na jednej ze ścian : „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć…” 
 
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamku w Oświęcimiu oraz wieży. Tam wycieczkowicze poznali historię miasta, zobaczyli piękne obrazy i zabytkowe wystawy.
Wycieczkę zakończono bardzo przyjemnym akcentem- godzinnym rejsem po jeziorze Mucharskim.
Karolina Pawlak

Licznik odwiedzin

Dzisiaj34
Wczoraj58
Wizyt w tym tygodniu92
Wizyt w tym miesiącu302
Łącznie wizyt131413

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu