image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Dzisiaj wielka jest rocznica, 11 listopada...

11 listopada
11 listopada 11 listopada
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły zebrała się na sali gimnastycznej dnia 10 listopada, aby wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy pierwszej, piątej oraz ósmej pod kierunkiem pana Adama Karbowskiego. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”. Na zakończenie akademii wspólnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, przyłączając się jednocześnie do akcji „Szkoła, do hymnu”.
 
Nasi uczniowie nie zapomnieli, także o lokalnych bojownikach niepodległościowych, którzy walczyli o nasz kraj. Delegacja uczniów klasy ósmej wraz z panią Dyrektor złożyła  wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym setną rocznicę przyłączenia wsi orawskich do Polski oraz pod pomnikiem walczących o niepodległość naszego kraju.
 
Gminne Obchody Święta Niepodległości
 
Dnia 11 listopada 2023 roku uczniowie klasy ósmej wraz z  panią Karoliną Pawlak uczestniczyli w gminnych obchodach Dnia Niepodległości, które odbywały się w Rabie Wyżnej.  Uroczystość rozpoczęła się  pod pomnikiem upamiętniającym  100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tam odśpiewano hymn państwowy przez przybyłych gości oraz delegacje pocztów sztandarowych. Następnie zostały złożone wiązanki kwiatów przez pana Wójta Andrzeja Dziwisza oraz naszą panią Dyrektor Danutę Siarkę, która złożyła kwiaty w imieniu pana Edwarda Siarki- Wiceministra Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. Po przemówieniu pana Wójta wszyscy zebrani zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych, następnie udali się na uroczystą mszę św., która sprawowana była w intencji naszej ojczyzny. Obchody Święta Niepodległości zakończył spektakl pt.”Klasycznie i patriotycznie.”
 
"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
 ten nie jest godzien szacunku, 
teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

Karolina Pawlak

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj42
Wizyt w tym tygodniu139
Wizyt w tym miesiącu1595
Łącznie wizyt125315

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu