image

"Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje."

 

Poznaj Polskę - naprawdę warto!

Dzień pierwszy
Dzień pierwszy Dzień pierwszy
Dzień drugi
Dzień drugi Dzień drugi
Dzień trzeci
Dzień trzeci Dzień trzeci

Uczniowie klas IV-VIII opuścili na trzy dni szkolne mury, by po raz kolejny zwiedzać Polskę dzięki projektowi Ministrstwa Edukacji i Nauki. Wycieczka rozpoczęła się od pobytu w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, gdzie nasi uczniowie najpierw odbyli podróż w czasie, poznając życie na Ziemi 66 milionów lat temu. Następnie przeszli ścieżką edukacyjną, na której czekały na nich imponujących rozmiarów figury dinozaurów. Odwiedzili również Pawilon Paleontologiczny Uniwersytetu Opolskiego przechowujący skamieniałości triasowych płazów i gadów. Na tym nie koniec - uczniowie przejechali przez tunel czasu, oglądali safari z dinozaurami w kinie 5D, prehistoryczne oceanarium oraz korzystali do woli z karuzel i kolejek w parku rozrywki. Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wycieczki udali się na Górę św. Anny - miejsca kultu religijnego i powstań śląskich. Znajduje się tu bazylika z cudowną figurą św. Anny, Pomnik Czynu Powstańczego, amfiteatr oraz Grota Lurdzka. To obowiązkowy punkt na opolskim szlaku turystycznym.

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania kopalni Guido znajdującej się aż 355 metrów pod ulicami Zabrza. Uczniowie zjechali do niej oryginalną szolą, czyli górniczą windą, wędrowali wraz z przewodnikiem podziemnymi chodnikami. Mieli okazję zobaczyć i posłuchać, jak pracuje potężny górniczy kombajn oraz odbyć jedyną w swoim rodzaju przejażdżkę elektryczną kolejką podwieszaną, która dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Wtorkowe popołudnie wycieczkowicze spędzili w Muzeum Ognia w Żorach. To niecodzienne, interaktywne miejsce w przystępny sposób przybliżyło im historię ognia. Każdy otrzymał bilet będący jednocześnie testem. Aby znaleźć poprawne odpowiedzi, należało tylko uważnie patrzeć, słuchać i czytać. Można było również rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa czy posłuchać ognistej szafy grającej.

Na trasie ostatniego dnia wycieczki znalazł się królewski Kraków. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od wizyty w Domu Jana Matejki, który mieści się w kamienicy przy ulicy Floriańskiej. Można było tu poczuć się, jak za czasów artysty i zobaczyć prywatne pamiątki, osobiste przedmioty, a także kolekcję obrazów mistrza. Następnie, korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni, spacerem wzdłuż Wisły, uczniowie przeszli na kopiec Kościuszki, skąd podziwiali panoramę Krakowa.

Gdy wycieczka dobiegła końca, wszyscy zgodnie przyznali, że warto było na nią pojechać i dzięki projektowi "Poznaj Polskę" odwiedzić tyle urzekających miejsc w naszym kraju. Wyjazd na Opolszczyznę, Śląsk i do Krakowa zorganizowały wychowawczynie klas IV-VIII - pani Justyna, pani Monika, pani Karolina oraz pani Agnieszka, które dołożyły wszelkich starań, by trzydniowa wycieczka była dla uczniów niezapomnianym przeżyciem.

                                                                                                         Justyna Mazurkiewicz

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj43
Wizyt w tym tygodniu103
Wizyt w tym miesiącu881
Łącznie wizyt131992

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Szkoła Podstawowa w Podsarniu